Puiduvaatleja juhend: puiduliigid

Puiduvaatleja juhend

Asjatundlik nõu levinud puiduliikide ja nende parimal viisil töötlemise kohta.

 

Kas eristate tiikpuitu mahagonist, männipuitu tammest? Lugege levinud puiduliikide kohta puiduvaatleja juhendit. Kõik puidud on omamoodi ilusad ja üksteisest väga erinevad materjalid, mida tuleb erineval moel kaitsta.

Enne töö alustamist õppige puitu tundma.

Olemas on kaks peamist puidukategooriat – lehtpuit ja okaspuit.

Okaspuit

Okaspuitu saadakse okaspuudest nagu männid, nulud ja kuused. Kuna okaspuud kasvavad kiiresti, on nendest saadav puit küllaltki taskukohane. Nagu nimetuski ütleb, on tegu painduva puiduga, mida on lihtne töödelda.

Lehtpuit

Lehtpuitu saadakse laialehelistest lehtpuudest, näiteks tammedest, pähklipuudest ja mahagonipuudest. Lehtpuud kasvavad aeglaselt ja seetõttu on nendest saadav puit okaspuidust kallim.

Toitainerikas lehtpuit on kahjuritele ja seentele altim, eriti välitingimustes.

Tiikpuu on troopikapuu ja samuti lehtpuu. Troopikapuude puit on mittetroopilise lehtpuiduga võrreldes seente ja putukate suhtes vastupidavam, ent võib värvi kaotada ja ja väljas kaitseta halliks minna.

woodspotters_guide_2.jpg

Tiikpuit (lehtpuit)

Tänu väga suurele õlisisaldusele on see tugev ja vastupidav troopiline lehtpuit veekindel ning sobib seega ideaalselt aiamööbli valmistamiseks. Kulumisel muutub puit õli kadudes helehalliks.

Kasutusotstarve
Tiikpuidust tehakse tihti välimööblit, sisepõrandaid ja tööpindu.

woodspotters_guide_3.jpg

Mahagon (lehtpuit)

Troopilist lehtpuitu mahagoni väärtustatakse värviühtluse ja kauni tekstuuri tõttu. Enamasti seostatakse seda sügavpunase värvusega, mis on tegelikult peitsimise tulemus. Looduslik mahagon on roosakaspruun.

Kasutusotstarve
Mahagon on kallis, aga menukas valik koju mööblikaunistuste ja paneelide valmistamiseks.

woodspotters_guide_7.jpg

Tamm (lehtpuit)

Selle Euroopa lehtpuidu tunneb ära heleda ja kuldse tooni ning sirgete kiudude ja korrapäratu tekstuuri järgi. Tammel on muude lehtpuudega võrreldes teistsugune värvus ja vähem sõlmi ning see on okaspuidust (nt männist) tihedam.

Kasutusotstarve
Vastupidavuse tõttu sobib tammepuit näiteks nii laudade, tööpindade ja põrandate valmistamiseks kui ka puitkarkassist hoonete ehitamiseks.

woodspotters_guide_4.jpg

Pähklipuu (lehtpuit)

See sirge tekstuuriga lehtpuit varieerub värvuselt tumepruunist kuni kollaseni. Teatavasti on seda mahagonist raske eristada, kuna viimane on esimesega väga sarnane lehtpuit, ent veidi sügavpunasemat tooni. Sarnasus tähendab aga seda, et kumbagi puitu saab peaaegu samamoodi töödelda.

Kasutusotstarve
Pähklipuust tehakse sageli mööblikaunistusi, kappe ja sisepaneele.

woodspotters_guide_5.jpg

Mänd (okaspuit)

Iseloomuliku heleda värvuse ja puidu tumedate ringjate sõlmede järgi on mändi tõenäoliselt kõige lihtsam ära tunda. Tegu on põhjapoolkera parasvöötme puiduga, mille mitmekülgsuse tõttu kasutatakse seda tihti kodumööbli valmistamiseks.

Kasutusotstarve
Mändi kasutatakse sisemööbli valmistamiseks. Lisaks ehitatakse sellest tavaliselt ka karkasse ning see on üldine puidutöömaterjal aknaraamide ja põrandate valmistamiseks.

woodspotters_guide_8.jpg

Nulg ja harilik ebatsuuga (okaspuit)

Nulgu on kaht liiki – nulg ja harilik ebatsuuga. Nulul on tihe puusüü, harilikul ebatsuugal aga tugev, sirge ja punakaspruun. Harilik ebatsuuga on üks tugevam okaspuit.

Kasutusotstarve
Nulg sobib kasutamiseks nii aias kui ka üldehituses. Harilikust ebatsuugast valmistatakse sageli aknaid ja uksi.

 

woodspotters_guide_6.jpg

Kuusk (okaspuit)

Valge värvusega kuusepuidul on peen ja sirge keskmise laiusega puusüü. Üldjuhul on see keskmise tihedusega ja mitte nii tihe kui mänd.

Kasutusotstarve
Kuuske kasutatakse tavaliselt hoonete sees ja väljas ehituspuiduna. Sellest valmistatakse ka ehisvineeri ja spooni.

Puidu töötlemine
Lihtsaid juhiseid kuusepuidu töötlemise kohta saate projektiplaanurit[LINK] kasutades.