alt1

KAS PUITU TULEKS PUIDUKAITSEVAHENDIGA IMMUTADA?

Puidu immutamine puidukaitsevahendiga

 

Oluline on väliskeskkonnas kasutatavat puitu enne kruntimist, peitsimist või värvimist kvaliteetse puidukaitsevahendiga immutada, eriti kui soovite jätta puidule loomuliku välimuse.

Miks tuleks puitu puidukaitsevahendiga immutada?

Puidu immutamine puidukaitsevahendiga aitab puitu seestpoolt toita ja nii peab puit õigesti hooldades vastu aastakümneid. Samuti kaitseb see puitu mädanemise, kõdunemise ja sine ehk tumeda hallituse eest, mis võib määrida puidu sinakashalliks või mustaks.

Puidukaitsevahendites olevad vahad ja vaigud tungivad sügavale puitu ja kaitsevad seda UV-filtrite eest, mis võivad puidu loomulikke värve pleegitada. Eriti oluline on immutada puitu, mis asub suurema osa aastast välistingimustes.

 • Töödeldud ja töötlemata
  Enne puidu immutamist on oluline teada, kas seda on eelnevalt töödeldud. Puit võib kuuluda ühte kolmest järgmisest kategooriast.

 • Töötlemata
  Sellel pole mingit katet ega kaitset, mistõttu see võib kergesti hakata mädanema ja kõdunema ning seda tuleks võimalikult kiiresti mingi kaitsevahendiga töödelda.

 • Puidukaitsevahendisse kastetud
  Puidukaitsevahendisse kastetud puit on kaetud peitsi või puidukaitsevahendiga, et anda sellele üldine kaitse. Tavaliselt tähendab see, et puit on sõna otseses mõttes kastetud puidukaitsevahendi vanni. See annab puidule teatud pinnakaitse, kuid ei tungi liiga sügavale. Peits võib pärast esimest aastat maha kuluda ja seetõttu peaks puidukaitsevahendisse kastetud puit saama paaril esimesel kuul lisakaitsekatte, et värv liialt ei tuhmuks.

 • Surveimmutatud
  Surveimmutus on puidu immutamise kõige põhjalikum meetod. Niiskus eraldatakse vaakumis puidust ning süüsse suunatakse keemiline vahend, mis annab sageli helerohelise varjundi. Surveimmutatud puidu võiks siiski katta ka puidukaitsevahendi või ilmastikukindla pinnakattega.

 

Saetud või hööveldatud

 

Kare saetud puit on kaks korda imavam kui hööveldatud puit, mistõttu on puidu immutamine palju lihtsam, kuna puidukaitsevahend tungib otse süüsse. Hööveldatud puit on siledam ja parema kvaliteediga (ilma pindudeta), kuid see muudab keerulisemaks puidu immutamise ja värvide kinnitumise pinnale. Kui kasutate väga siledat hööveldatud puitu, on seda mõistlik enne puidukaitsevahendiga immutamist veidi lihvida.

 

Puidu immutamine loomuliku välimuse saamiseks

 

Kui soovite puitu kaitsta, kuid säilitada selle loomuliku värvi, peate kasutama värvitut puidukaitsevahendit[LINK]. Puidu korralikuks immutamiseks ja sisemiseks toitmiseks kandke peale kaks kihti. Kui puit on hööveldatud ja sile (nagu enamik aiamööblit), karestage seda esmalt veidi liivapaberiga, et puidukaitsevahend imbuks kergemini sisse. Kareda saetud puidu puhul (nagu enamik aedu) võite toote otse peale kanda.

 

Puidu immutamine enne peitsimist või värvimist

 

Oluline on puitu immutada puidukaitsevahendiga isegi juhul, kui kavatsete sellele hiljem kanda värvilise peitsi [Pinotex Extreme Lasur] või[Pinotex Wood Paint Extreme] värvi. Kui peitsi või värvi pinnakattes olevad vahad pakuvad suurepärast kaitset niiskuse ja ilmastikuolude eest, siis puidukaitsevahend imendub sügavale puidu sisse ja kaitseb seda seestpoolt. Juhised leiate valitud toote pakendi küljelt, kuid kui kasutate hööveldatud puitu, on soovitatav seda peale viimast puidukaitsevahendi kihti ja enne esimest peitsikihti veidi lihvida.

Andmete toomine, palun oodake...